آیا می توان مشاعات ساختمان را دیزاین کرد؟

دیزاین مشاعات ساختمان

زمانی که شما در یک ساختمان، یک واحد آپارتمانی خریداری می کنید، صرفا صاحب همان واحد آپارتمانی هستید و نمی توانید ادعای مالکیت بخش های دیگر ساختمان را داشته باشید. بنابراین دخل و تصرف در سایر بخش ها برای شما مجاز نیست. اما این بدان معنا نیست که مسئولیت سایر بخش های ساختمان که مشاعات نام دارد از شما سلب می شود. در این مقاله به دیزاین مشاعات ساختمان می پردازیم. 

دیزاین مشاعات ساختمان چگونه انجام می شود؟

بخش های دیگری که از آن حرف می زنیم شامل راه پله، پارکینگ، پشت بام، لابی، روف گاردن، باغچه ها و حیاط می شود. این بخش ها مشاعات نام دارد. بسیاری از مواقع ممکن است شما به عنوان یکی از ساکنین ساختمان قصد کاشتن گل و گیاه در باغچه ها را داشته باشید و یا بخواهید یک روف گاردن کوچک در پشت بام راه اندازی کنید.

 همچنین ممکن است به دلیل فرسوده شدن سنگ فرش های حیاط، قصد تعویض و یا تعمیر آن ها را داشته باشید و دیوار راه پله ها را رنگ آمیزی کنید. اما آیا به .تنهایی اجازه چنین کاری را دارید؟ اگر میخواهید بدانید که قوانین وضع شده در این باره چیست در ادامه با ما همراه شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اجاره مسکن به اتباع خارجی کلیک کنید.

گام اول؛ به کدام بخش های ساختمان مشاعات می گویند؟

قبل از اینکه بخواهید بخشی از ساختمان را دیزاین کنید، باید مطمئن شوید که این بخش جزو مشاعات می باشد یا خیر؟ بنابراین شناخت این که کدام بخش های ساختمان جزو مشاعات هستند به شما کمک خواهد کرد. مشاعات ساختمان شامل حیاط، پشت بام، درب ورودی ساختمان، لابی، راه پله ها، آسانسور، پارکینگ، شوفاژ خانه، تاسیسات مشترک، روف گاردن، پاسیو، رخت شوی خانه و باغچه ها می شود. بخش های مشاع ساختمان تحت مالکیت فرد خاصی نیست. بنابراین تمام همسایه ها در این بخش ها سهم دارند.

دیزاین مشاعات شامل چه نوع اقداماتی می شود؟

بسیاری از ساکنین ساختمان ها توجه خاصی به مشاعات ندارند. برای آن ها مهم نیست که رنگ دیوارها ریخته و یا کفپوش پارکینگ فرسوده شده است. یا به عنوان مثال برای آنها فرقی ندارد که یک حوض کوچک یا چند عدد نیمکت و فضای سبز در حیاط برای استراحت اهالی ساختمان وجود داشته باشد. این در حالی است که تعدادی از ساکنین ساختمان ها اهمیت زیادی به محیط پیرامون خود می دهند.

دیزاین مشاعات معمولا شامل اقداماتی چون تعویض کفپوش های پارکینگ، رنگ آمیزی دیوارهای حیاط، خرید نیمکت برای فضای سبز، پرورش گیاه در باغچه ها، رنگ آمیزی درب ورودی، تغییر دکوراسیون لابی و رنگ آمیزی نرده راه پله ها می شود. اقداماتی مانند تعبیه سیستم روشنایی و نورپردازی در مشاعات نیز از جمله اقداماتی است که در راستای دیزاین مشاعات انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اجاره آپارتمان به خارجی ها کلیک کنید.

راضی بودن تمام همسایه ها برای دیزاین مشاعات ضروری است

یکی از قوانین مهمی که در راستای دیزاین و بازسازی مشاعات ساختمان وجود دارد، راضی بودن تمام همسایه ها برای ایجاد تغییر است. تمام همسایه ها باید در مورد تغییری که قرار است در ساختمان ایجاد شود رضایت خود را اعلام کنند. حتی اگر یکی از همسایه ها در این باره ناراضی باشد، شما اجازه دیزاین مشاعات ساختمان را ندارید. در مورد واحدهای آپارتمانی که مستاجر هستند، رضایت صاحبخانه ضروری است. چرا که هزینه ها قرار است بین همسایه ها تقسیم شود. بنابراین تمام همسایه ها باید از قبل در مورد جزئیاتی که قرار است طی دیزاین انجام شود و هزینه ها اطلاع داشته باشند.

دیزاین مشاعات بدون اطلاع همسایه ها

اگر بدون اینکه به همسایه ها اطلاع دهید، اقدام به دیزاین بخش های مشاع ساختمان نمایید، همسایه ها این اجازه را دارند تا از شما شکایت کنند و یا از پرداخت هزینه های به بار آمده خودداری کنند. بخش های مشاع ساختمان تحت مالکیت تمام همسایه ها قرار دارد بنابراین ایجاد هر گونه تغییر در آن ها نیاز به رضایت صاحبخانه ها دارد.

در صورتی که به صاحبخانه ها اطلاع ندهید و اقدام به رنگ آمیزی دیوارهای حیاط نمایید، سنگفرش های حیاط را تعویض کنید، دکوراسیون لابی را تغییر دهید، باغچه ها را گل کاری کنید و یا درپشت بام یک روف گاردن راه بیندازید، همسایه ها این حق را دارند تا از شما شکایت کنند. از طرفی می توانند زیر بار پرداخت هزینه ها نروند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اجاره خانه به خارجی ها کلیک کنید.

هزینه دیزاین مشاعات به عهده کیست؟

هزینه دیزاین مشاعات به عهده ساکنین ساختمان است البته نه لزوما همه ساکنین. به عنوان مثال ممکن است ساختمان شما دارای یک پاسیو باشد که صرفا تعداد محدودی از واحدهای ساختمان به آن دسترسی دارند. بنابراین هزینه هر گونه دیزاین و تغییری که در این پاسیو ایجاد شود به عهده افرادی خواهد بود که به این بخش دسترسی دارند.

آیا دیزاین مشاعات ضروری است؟

گاهی اوقات مشاعات ساختمان به شدت فرسوده می شوند و باید مورد نوسازی و بازسازی قرار گیرند. بنابراین در این حالت دیگر نام این اقدام دیزاین نیست. در این حالت بازسازی مشاعات ضروری است و اگر انجام نشود ممکن است به بافت و اسکلت ساختمان آسیب وارد شود و ایمنی ساختمان زیر سوال برود. در این حالت ایجاد تغییرات در مشاعات ضروری است و مالکان باید هزینه بازسازی را پرداخت کنند. در صورتی که یکی از مالکان از پرداخت هزینه خودداری کند، سایر مالکان حق شکایت دارند.

اما در بسیاری از مواقع دیزاین مشاعات ضروری نیست. به این معنا که صرفا اقدامی برای زیباسازی ساختمان است و بالا بردن ایمنی. دراین حالت مالکان می توانند از پرداخت هزینه امتناع کنند و سایر مالکان نیز حق شکایت ندارند. چرا که این اقدام یک اقدام ضروری نیست و تاثیری در ایمنی و امنیت ساختمان ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اجاره به خارجی کلیک کنید.

نتیجه گیری

در بسیاری از ساختمان ها با هدف ایجاد زیبایی تصمیم برای دیزاین مشاعات گرفته می شود. این اقدامات باید با رضایت ساکنین ساختمان انجام شود. چرا که هزینه این اقدامات توسط اهالی ساختمان پرداخت می شود و اگر هر کدام از ساکنین ساختمان در این باره ناراضی باشند، شما نمی توانید این اقدامات را انجام دهید و یا از آن ها طلب پرداخت هزینه کنید.

تغییر دیزاین در مشاعات ساختمان های تجاری اهمیت زیادی دارد. اهمیت این موضوع بیش از تغییر دیزاین ساختمان های مسکونی است. به همین دلیل خوب است که قبل از ایجاد هر گونه تغییر در دیزاین مشاعات با دیگر ساکنین ساختمان گفتگو کنید و نظر موافق آن ها را در این باره جلب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اجاره خانه به دلار کلیک کنید.

Join The Discussion

twenty − 15 =

Compare listings

Compare