بررسی تاثیرات نوسان قیمت روی املاک

بررسی تاثیرات نوسان قیمت روی املاک

نمودار نوسان در قیمت املاک روز به روز با شیب بیشتری در حال صعود است. امروز صبح که بیدار شدید مطمئنا قیمت املاک نسبت به دیروز تغییر کرده است. اما دلیل این تغییر قیمت چیست؟ چرا روند صعودی قیمت املاک در گذشته اینگونه نبود؟ در این مطلب قصد داریم به بررسی تاثیرات نوسان قیمت روی املاک صحبت کنیم.

بررسی تاثیرات نوسان قیمت روی املاک

تغییرات سریع قیمت ملک موجب شده تا خرید ملک در مقایسه با خرید طلا، ارز و سهام سرمایه گذاری منطقی تری به نظر برسد.در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی تاثیرات نوسان قیمت روی املاک بپردازیم. 

تغییر قیمت مصالح ساختمانی و تاثیر آن بر املاک

قیمت املاک به طور مستقیم از تغییرات قیمت مصالح ساختمانی تاثیر می پذیرد. مصالح ساختمانی حکم استخوان بندی اصلی ساختمان را دارند. بخش زیادی از هزینه های ساخت یک ساختمان شامل هزینه مصالح ساختمانی می شود. تیرآهن، آجر، گچ، بتن، شیشه، سیمان، فلزات، چوب، سنگ، سرامیک، میلگرد، تجهیزات مربوط به تاسیسات، تجهیزات الکتریکی و شیرآلات همگی از جمله مواردی هستند که در ساخت یک سازه استفاده می شوند.

هر گونه تغییرات قیمت در متریال های ساختمانی منجر به تغییر در قیمت املاک می شود. بسیار مهم است که در یک کشور، قیمت مصالح ساختمانی به خوبی مدیریت و کنترل شود. کنترل صحیح قیمت مصالح می تواند منجر به مدیریت صحیح قیمت املاک شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اجاره مسکن به اتباع خارجی کلیک کنید.

تاثیر نرخ دلار بر بازار املاک و مسکن

از دیگر مواردی که در بررسی تاثیرات نوسان قیمت روی املاک با آن مواجه می شویم این است که می تواند به طور جدی بر بازار مسکن و املاک تاثیر گذار باشد، نوسان در قیمت دلار است. بسیاری از مصالح ساختمانی از نوع وارداتی هستند. زمانی که قیمت دلار افزایش پیدا کند، مبلغ مورد نیاز برای واردات این مصالح نیز بیشتر می شود. در نتیجه فرآیند ساخت مسکن نیاز به سرمایه بیشتری خواهد داشت. زمانی که قیمت دلار افزایش پیدا می کند به دنبال آن نرخ تورم نیز بالا می رود.

در نتیجه دیگر نمی توان املاک را با قیمت پیشین به فروش رساند. صاحبان املاک برای اینکه در چنین اوضاعی متضرر نشوند، باید املاک را به قیمت بالاتری به فروش برسانند. در نتیجه قیمت گذاری املاک در شرایط بالا رفتن نرخ تورم متفاوت خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اجاره آپارتمان به خارجی ها کلیک کنید.

نوسان قیمت در بازار بورس کالا و تاثیر آن بر املاک

بسیاری از مصالح ساختمانی مانند تیرآهن و میلگرد و سیمان در بازار بورس کالا معامله می شوند. قیمت این مصالح تحت تاثیر نوسانات این بازار دستخوش تغییر می شود. در نتیجه می توان گفت که تغییرات قیمت در بازار سهام می تواند به نوبه خود در قیمت املاک تاثیر گذار باشد. بالا رفتن قیمت مصالح در این بازار، منجر به افزایش قیمت املاک خواهد شد.

افزایش دستمزدها به دنبال افزایش نرخ تورم

بازار املاک از چندین و چند پارامتر تاثیر می پذیرد. یکی از این پارامترها، نرخ دستمزد نیروی کار است. زمانی که نرخ تورم در کشور بالا می رود، دیگر نمی توان نیروی کار را با دستمزدهای سابق راضی کرد. با افزایش هزینه ها و شدت گرفتن گرانی ها، نیروی کار نیاز به دستمزد بالاتری برای ساخت املاک و مسکن نیاز دارند. این نیروی کار شامل کارگران، طراحان، مهندسان، معماران و کارشناسان پروژه می شود. در نتیجه می توان افزایش دستمزد نیروی کار را در افزایش قیمت املاک تاثیر گذار دانست.

افزایش قیمت زمین در بررسی تاثیرات نوسان قیمت روی املاک

برخی مناطق شهر مستعد افزایش قیمت زمین هستند. به عنوان مثال رشد قیمت زمین در مناطق بالای شهر معمولا بیشتر است. به طور کلی با افزایش قیمت زمین در یک منطقه، قیمت املاک آن منطقه نیز افزایش پیدا می کند. این موضوع در مورد تمام مناطق یک شهر صادق است. اگر در منطقه ای رشد قیمت زمین با سرعت بیشتری رخ دهد، قیمت املاک نیز در آن منطقه گران تر می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اجاره خانه به خارجی ها کلیک کنید.

تاثیر قیمت نفت و بودجه دولت بر بازار مسکن

یکی دیگر از موارد مهمی که در بررسی تاثیرات نوسان قیمت روی املاک قابل مشاهده است، قیمت نفت است. بخش زیادی از درآمد ملی کشور ایران از طریق صادرات نفت حاصل می شود. در نتیجه می توان قیمت نفت را به عنوان یک عامل مهم و تاثیرگذار در بودجه دولت دانست. بی شک هر چه بودجه دولت از طریق فروش نفت بیشتر شود، حجم نقدینگی در اقتصادی نیز بیشتر می شود و به دنبال آن بازار املاک با افزایش قیمت روبرو خواهد شد. هر چه درآمد نفتی کشور کمتر شود، قیمت املاک نیز کمتر خواهد شد.

تاثیر قیمت طلا در بررسی تاثیرات نوسان قیمت روی املاک

یکی از سوالاتی که اغلب افراد می پرسند این است که تاثیر نوسانات قیمت طلا بر بازار املاک چیست؟ آیا نوسان در قیمت طلا تاثیری در قیمت املاک دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که بله. قیمت املاک رابطه مستقیم با قیمت طلا دارد. بالا رفتن قیمت طلا در کشور منجر به بالا رفتن قیمت املاک می شود. این افزایش قیمت به صورت زنجیره وار رخ می دهد. در واقع افزایش قیمت طلا در کشور منجر به رخ دادن اتفاقاتی می شود که در نتیجه آنها قیمت املاک افزایش پیدا می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اجاره به خارجی کلیک کنید.

افزایش قیمت منابع انرژی و تاثیر آن بر قیمت املاک

افزایش قیمت آب و برق و گاز می تواند روی قیمت مسکن تاثیر داشته باشد. هر چه هزینه های انرژی بیشتر شود، هزینه تولید در صنعت نیز بیشتر می شود. زمانی که هزینه تولید افزایش پیدا کند، محصولات یز با قیمت بیشتری به فروش می رسند. با افزایش مصرف انرژی، دولت ها محدودیت های زیادی برای صنایع در نظر می گیرند. این محدودیت ها برای صنایع پر مصرف شامل هزینه های بالای تولید می شود.

به عنوان مثال اگر کارخانه سیمان بیش از حد مجاز اقدام به مصرف انرژی برق نماید، ممکن است جریمه های سنگین برای آن در نظر گرفته شود. کارخانه ها نیز مجبور می شوند برای جبران هزینه ها قیمت محصولات را بالا ببرند. درنتیجه قیمت املاک نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

نتیجه گیری

پارامترهای زیادی در قیمت املاک تاثیر گذار هستند. از نوسان در قیمت ارز گرفته تا نوسان در قیمت طلا و هزینه های انرژی. بسیار مهم است که دولت ها بتوانند با مدیریت صحیح جلوی افزایش قیمت ملک را بگیرند. افزایش بی حساب قیمت املاک می تواند باعث نارضایتی اقشار مختلف جامعه شود و سطح رفاه را کاهش دهد. بنابراین دولت ها باید فکری جدی برای این موضوع داشته باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اجاره خانه به دلار کلیک کنید.

Join The Discussion

three × five =

Compare listings

Compare