آیا با قوانین پشت بام ساختمان ها آشنایی دارید؟

اهمیت آشنایی با قوانین پشت بام ساختمان ها

قوانین پشت بام ساختمان ها چیست؟ بارها شنیده ایم که در برخی ساختمان ها سر استفاده از پشت بام بین همسایگان دعوا به راه افتاده است! اغلب افرادی که در یک ساختمان زندگی می کنند بر این باورند که حق استفاده از پشت بام را دارند. اما شما هیچ گاه نمی توانید خود را صاحب مطلق پشت بام بدانید. چرا که پشت بام یکی از بخش های مشاع در آپارتمان است و قوانین مخصوص به خود را دارد. 

البته تمام ساکنین یک ساختمان حق استفاده از پشت بام را دارند با این حال این حال آشنایی با قوانین پشت بام ساختمان ها به شما کمک می کند تا زندگی مسالمت آمیز تری با همسایگان خود داشته باشید. برای آشنایی هر چه بیشتر با قوانین پشت بام ساختمان ها در ادامه با ما همراه شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اجاره مسکن به اتباع خارجی کلیک کنید.

انواع قوانین پشت بام ساختمان ها

تمام همسایه ها حق استفاده از پشت بام را دارند

یکی از مهمترین قوانین پشت بام ساختمان ها که جلوی بسیاری از دعواها را می گیرد این است که همه همسایه ها حق استفاده از پشت بام را دارند. این حق برای همه مساوی است. بنابراین فرقی ندارد آپارتمان شما یک واحد 100 متری یا یک واحد 200 متری است، در طبقه اول زندگی می کنید یا در طبقه بیستم، مستاجر هستید یا مالک آپارتمان هستید. 

تمام همسایه ها به یک میزان حق استفاده از پشت بام را دارند. هیچ کدام از همسایه ها بدون نظر دیگران حق ایجاد تغییر در پشت بام را ندارد. اگر قصد راه اندازی یک گاردن کوچک در پشت بام را دارید، اگر قصد نگهداری از حیوانات خانگی در پشت بام را دارید یا می خواهید میز و صندلی های فضای باز در پشت بام بچینید باید از همسایه ها اجازه بگیرید.

آیا با قوانین پشت بام ساختمان ها آشنایی دارید؟

پرداخت هزینه های پشت بام به تمام واحدهای ساختمان مربوط است

بسیاری از مواقع پشت بام ساختمان نیاز به تعمیرات دارد. بنابراین باید برای تعمیر بخش هایی از پشت بام هزینه شود. گاهی اوقات ساکنین طبقات پایین تر از پرداخت این هزینه امتناع می کنند. این در حالی است که هزینه تعمیرات پشت بام بین تمام واحد ها تقسیم می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اجاره آپارتمان به خارجی ها کلیک کنید.

اینطور نیست که فقط بالاترین طبقه موظف به پرداخت این هزینه باشد. تمام همسایه ها چه از پشت بام استفاده کنند و چه استفاده ای از پشت بام نداشته باشند باید در این هزینه مشارکت کنند و جزو قوانین پشت بام ساختمان ها به حساب می آید. البته گاهی اوقات ممکن است خسارتی به پشت بام وارد شود که مسئول آن یکی از همسایه ها بوده است. اگر یکی از همسایه ها به پشت بام آسیب رسانده باشد، صفر تا صد هزینه های تعمیرات به عهده او خواهد بود.

آیا ممکن است پشت بام به طور اختصاصی طراحی شود؟

این اتفاق ممکن است گاهی رخ دهد. به عنوان مثال در برج هایی که دارای پنت هاوس هستند، پشت بام به طور اختصاصی در اختیار پنت هاوس قرار می گیرد. البته این موضوع باید در سند ساختمان ذکر شده باشد. در این شرایط مالک پشت بام حق دارد در آن روف گاردن ایجاد کند، استخر طراحی کند، میز و صندلی بچیند، نورپردازی کند و از طرفی تمام هزینه های پشت بام با مالک پنت هاوس می باشد.

آیا مدیر ساختمان حق دارد درب پشت بام را قفل کند؟

پشت بام ساختمان ها معمولا دارای یک درب است که در اغلب مواقع قفل نیست. اما گاهی اوقات ممکن است مدیر ساختمان درب پشت بام را قفل کند. آیا او چنین حقی را دارد؟ خیر. مدیر ساختمان اجازه ندارد که درب پشت بام را قفل کند. پشت بام یک فضای عمومی است و همه حق استفاده از آن را دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اجاره خانه به خارجی ها کلیک کنید.

بنابراین هر زمان که ساکنین ساختمان کلید پشت بام را از مدیر ساختمان بخواهند، او باید بدون درنگ کلید را به فرد درخواست کننده بدهد. تنها در یک صورت مدیر ساختمان حق دارد از دادن کلید امتناع ورزد. در صورتی که ساکنین شارژ ماهانه را پرداخت نکرده باشند. این مورد نیز بخش مهمی از قوانین پشت بام ساختمان ها به حساب می آید.

آیا می توان در پشت بام ساخت و ساز کرد و یا روف گاردن طراحی نمود؟

برای اینکه بتوانید در پشت بام ساخت و ساز کنید و یا روف گاردن طراحی کنید باید مجوزهای لازم را اخذ نمایید. به عنوان مثال لازم است که قبل از هر چیز از ارگان هایی مانند شهرداری مجوز ساخت و ساز بگیرید. کارشناسان مربوطه بعد از بازدید از محل ساختمان و بازدید از پشت بام با در نظر گرفتن الزامات، مجوز مربوطه را به شما خواهند داد. دقت داشته باشید که هرگونه ساخت و ساز در پشت بام بدون داشتن مجوز قانونی، جرم محسوب می شود.

قوانین پشت بام ساختمانی های تجاری چیست؟

پشت بام ساختمان های تجاری نیز دقیقا قوانین مشابهی با پشت بام ساختمانی های مسکونی دارند. تمام واحدهای تجاری در یک مجتمع تجاری حق استفاده از پشت بام را دارند. هیچ کدام از واحدهای تجاری حق ندارد از پشت بام به عنوان مکانی برای انبار کردن اجناس و کالاهای خود استفاده کند. با این حال اگر تمام ساکنین ساختمان راضی باشند، می توان پشت بام مراکز تجاری را به طور مساوی به انبار کالا تبدیل نمود. البته این به شرطی است که تمام ساکنین راضی باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اجاره به خارجی کلیک کنید.

شستن فرش در پشت بام ممنوع است

این مورد یکی از ممنوعه ها و قوانین پشت بام ساختمان ها می باشد. شستن هر نوع وسیله اعم از مبلمان و فرش در پشت بام ممنوع می باشد. حتی اگر تمام ساکنین هم راضی باشند باز هم نمی توان چنین اقدامی انجام داد. شستن فرش و مبل در پشت بام منجر به فرو نشینی پشت بام و آسیب به ساختمان خواهد شد. در نتیجه هیچ کدام از همسایه ها حتی با رضایت مدیر ساختمان هم حق چنین اقدامی را ندارد.

انواع قوانین پشت بام ساختمان ها

اهمیت آشنایی با قوانین پشت بام ساختمان ها

پشت بام ها قوانین خاصی دارند. اغلب پشت بام ها چه در ساختمان های مسکونی و چه در ساختمان های تجاری دارای قوانین مشابه هستند. آشنایی با قوانین پشت بام در ساختمان ها کمک می کند تا بتوانید در آرامش بیشتری در ساختمان زندگی کنید. پشت بام یکی از بخش های مشاع در ساختمان است و هر گونه تصمیم در مورد آن باید با رضایت آگاهی تمام همسایه ها گرفته شود. رعایت قوانین پشت بام هم به حفظ ایمنی ساختمان کمک می کند و هم تنش را بین همسایه ها کاهش می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اجاره خانه به دلار کلیک کنید.

Join The Discussion

twelve + 11 =

Compare listings

Compare